Single post

12 tipů pro IMUNITU

Tři roky jsem bojovala s autoimunitním onemocněním a přesto nebo právě proto je teď moje imunita mnohem silnější než kdy dřív. Nemoc mě hodně naučila a navedla mě na nové návyky. Koronavirus teď tu službu dělá pro lidi plošně.
Podívejte se tedy, co by mohlo fungovat pro vás.

Jednotlivé tipy mají vedlejší účinky, o kterých cítím povinnost vás informovat. Kromě toho, že díky nim budete zdravější, je velmi pravděpodobné, že i budete vypadat lépe, zbavíte se bolestí a možná budete i spokojenější se svým životem. Zvažte tedy důkladně, zda to chcete podstupovat.

1/ JÍM JÍDLO, CO MI DĚLÁ DOBŘE

Zvýšila jsem ještě trochu víc příjem živé (tepelně neupravené) stravy kvůli enzymům – více o jejich prospěšnosti tady a vědecky tady. Cítím, že mi dělá dobře jíst lehká jídla, vyhýbat se vepřovému a hovězímu masu, omezovat mléčné výrobky, lepek a cukr.

Sladím (pokud vůbec) medem nebo datlovým, agávovým, meduňkovým nebo lichořeřišnicovým sirupem. Na lichořeřišnici jsem najela při překonávání MRSA a opravdu hodně mi pomohla. Od té doby ji používám při příznacích nachlazení i bolesti nebo nevolnosti. Zatím mě vždy podpořila (jedla jsem ji čerstvou do salátů, sušenou jako koření do jídla, jako sirup na slazení kaší a smoothie a používám ji i v podobě tinktury).

2/ STARÁM SE O SVÁ STŘEVA A DALŠÍ VNITŘNÍ ORGÁNY

Každé ráno si dávám chlorellu, jím dost zeleniny se zdravými tuky (používám lněný, konopný, olivový a ostropestřcový olej) a 3-5x týdně podpořím svoje tělo ajurvedskými vitamínovými doplňky a pročišťuji organismus tinkturou z ořešáku amerického, lichořeřišnice, ale dá se použít i dračí krev, neem apod.

3/ PEČUJI O SVÉ TĚLO

Bolest oslabuje organismus, tak se zaměřuji na funkční protahování, posilování a uvolňování, aby bylo tělo v kondici. Přidávám k tomu ještě automasáže, lymfodrenáž, prokrvování a péči kvalitními přírodními oleji a krémy.

4/ VYŽIVUJI SE PITÍM

Piju převážně filtrovanou vodu harmonizovanou šungitem, mladý ječmen a nebo smoothie.

Občas ráno piju šťávu z citronu v teplé vodě.

Doporučuji mít lahev vody vždy u sebe. Prý, že kdyby se vir ocitl ve vaší ústní dutině, dá se spláchnout vodou do žaludku, kde ho žaludeční šťávy zničí. I kdyby to nebyla pravda, tak vás dostatečný přísun tekutin podpoří.

5/ OTUŽUJI SE

Každé ráno si dávám studenou sprchu (aspoň na chviličku) a vím, že to mému tělu dělá dobře.

6/ VĚDOMĚ DÝCHÁM

Používám dechové techniky pro zklidnění mysli a těla – dá se z toho pak hezky začít meditovat.

Pro aktivizaci, posílení imunity a podporu regenerace pak používám Wim Hof dechovou techniku.

7/ HLEDÁM POZITIVA A DŮVODY SE SMÁT

Není to vždy snadné, ale je to důležité. Je možné vymýšlet si k tomu jakoukoliv hloupou výmluvu, protože mozek nerozlišuje mezi skutečným a hraným smíchem, takže tak jako tak způsobuje dobrou náladu vyplavováním příslušných hormonů.

  • „Ťuk, Ťuk.“
  • „Kdo je to?“
  • „Svědci Jehovovy.“
  • „A co chcete?“
  • „Chceme si jen povídat.“
  • „A kolik Vás je?“
  • „Dva.“
  • „Tak si povídejte.“

8/ VĚDOMĚ SE HÝBU

Cvičení jógy nebo jiných protahovacích, posilovacích, uvolňujících či energizujících cvičení mě udržuje v dobré fyzické kondici i náladě. Snažím se zařadit nějaký pohyb každý den. Nemusí to být nutně pořád to samé, protože rozpoložení a potřeby se mohou měnit, ale celkem dlouho jsem si vystačila třeba s touhle rozcvičkou, kterou si můžete taky vyzkoušet.

9/ DOSTATEČNĚ SPÍM

Spánek je mnohem důležitější, než nám říkali! ;-). V knize Proč spíme, kterou napsal Walker Matthew, se píše o potřebě minimálně 7-8 hodin spánku denně, což jde dost proti některým new age biohacking přístupům, které jsem taky ve svém životě už zkoušela. Během spánku se v různých dobách dějí různé procesy a zkrácením spánku se můžeme ochuzovat např. o zpracovávání emocionálních podnětů z předchozího dne, a můžeme tak být otupělejší k vnímání sebe i okolí.

Spánek mi velmi výrazně pomáhá v regeneraci těla i mysli. Užívám si možnosti spát v souladu s ročním obdobím – trochu více, když je zima a trochu méně v létě – a především v souladu sama se sebou a mými potřebami.

10/ PRACUJI SE ZÁMĚREM

Mám záměr toho, co a jak chci dělat a zažívat. Ne nijak specificky, ale mám představu o směru, kudy chci jít a jsem otevřená tomu, co realita přinese. Je to jako cesta na plachetnici. Vím, kam chci plout a reaguji citlivě na vnější situaci. Je to vzájemná komunikace – ne 100 % kontrola z mojí strany ani nechání se vláčet okolnostmi. Tak mi to vyhovuje a cítím se skrze to ve své síle.

V případě menších záměrů si zase konkrétně představuji, jak bude situace vypadat. Např. každý večer ulehám s tím, že tělo žádám o podporu regenerace, že do rána ta bolest kolene odezní, že se rána po úrazu začne hezky hojit, že si tělo poradí se zánětem v oku nebo nataženým svalem. Pokud mě nic netrápí, tak si jen představuju, jak se ráno probudím svěží a odpočatá. Funguje to geniálně.

11/ JSEM KREATIVNÍ

Tvořivost mi dává prostor pro uvolnění napětí, pročištění myšlenek a hlavně taky příjemný pocit z toho, že něco vytvářím vlastníma rukama. Cítím v tom hodně síly, když se z ničeho najednou stává něco, když vzniká něco jedinečného, mého, co jsem sice vytvořila já, ale přitom mne to dalece přesahuje. Fascinují mne všechny fáze tvorby a moc si je užívám.

Zkouším pak tvorbu a kreativitu promítnout do co nejvíce oblastí života – do vaření, uklízení, aranžování ovoce, květin na parapetu… Možností je nekonečně mnoho.

12/ JSEM VDĚČNÁ

Vděčnost je pro mne (nejen) v těchto dnech velkou oporou. Cítím, jak pozornost k věcem, za které jsem vděčná, pozvedá mou mysl, hladí moje srdce a leckdy pocuchané nervy, přináší naději a víru, že je mnoho dobrého na tomhle světě a stojí za to tady žít.

theme by teslathemes
X