Single post

Proč já nemůžu mít normální vztah?

Věděli jste, že naprostou většinu žen měsíčně osloví maximálně jeden až dva muži (a to ještě většinou jen proto, že se snaží něco prodat nebo vyžebrat)? Můžete to změnit! Zkuste dnes začínat oslovení větou: „ Dobrý den. V deníku Metro dnes psali, že jsou ženy velmi málo oslovovány, tak by mě zajímalo, jestli je to podle vás pravda“ a odvážnější z vás k tomu ještě mohou doplnit: „já si totiž myslím, že tak krásnou ženu, jako jste vy, musí oslovovat spoustu mužů“.

Jak zaujmout ženu

1/ Oslovit ji. Připravte si první větu (třeba tu z dnešního Metra), pozdrav nebo otázku a vyražte za ní. Nic dalšího neřešte, jen dýchejte a důvěřujte, že to dobře dopadne. Ženy jsou zoufale málo oslovovány a za příjemný nenátlakový kontakt bude ráda každá. Opravdu.

2/ Být přítomný. Nevymýšlejte si složité scénáře a souvětí, která na ženu vysypete. První větou odpoví něco jiného, než jste čekali, a dostanete se tím zbytečně do úzkých. Buďte přítomní. Nesnažte se použít to, co fungovalo nebo co jste vymysleli v minulosti a ani se nesnažte směřovat k nějaké budoucnosti. Poslouchejte, co vám žena říká v tu chvíli a pokud mlčí a vy nemáte, co říct, tak se ptejte. Prostě buďte tam a zbytečně to nekomplikujte.

3/ Být pozorný. Na ženy úplně magicky působí pozornost – pomocí s těžkou taškou, podržením dveří, uvolněním místa, pochválením účesu nebo nějakého doplňku… se prostě stanete galantním gentlemanem, a nebo rovnou superhrdinou.

Jak zaujmout muže

1/ Vypadat dobře. Ať už to chceme slyšet/vidět nebo ne. Je to tak. Muži dají na vzhled hodně. Rozhodně mnohem více než ženy. Naštěstí ale není nutné splňovat nějaká univerzální kritéria krásy. Krása je pro každého něco jiného. Muže ale nejvíce zaujme žena, která září, tzn. žena, která se má ráda a „umí své tělo nosit“. Sebevědomá žena, která VÍ, že je krásná.

2/ Usmívat se. To, že je žena krásná a dokonce i to, že umí krásně nosit své tělo, ještě nezaručuje, že bude hojně oslovovaná. Takové ženy často působí nedostupně a většina mužů se jich tak trochu bojí. Příjemný úsměv ale jakékoli obavy rychle rozpustí a otevře mužům cestu k sebrání odvahy k oslovení.

3/ Požádat o pomoc. Muž si bude jako zachránce připadat skvěle ať se jedná o sundání sušenek z nejvyššího regálu nebo vysvětlení cesty na metro. Navíc je to jedinečná příležitost pohladit mužovo ego a vhodně mu za pomoc poděkovat či polichotit. Vypadá to banálně, ale funguje to stoprocentně.

Co říká žena svými slovy nebo tělem a co to znamená pro muže?

Žena říká slovy to, co chce slyšet společnost. Pohybuje se více ve společenských mezích. Tělem říká to, co chce skutečně sdělit. Muž ale slyší hlavně slova. Řeči těla většinou moc nerozumí a z fyzické stránky vnímá převážně jen to, jestli je dotyčná hezká nebo ne.

Co říká muž svými slovy nebo tělem a co to znamená pro ženu?

Muž říká slovy, to co si myslí a tělem říká to, co chce jeho tělo a pudy. Žena vnímá hlavně tělo a má pocit, že je na něm něco divného, pokud tělo a mysl chtějí dvě různé věci.

Jsou tipy, jak obecně předejít odmítnutí?

 • Nebýt až moc hrr. Třeba jste muž/žena činu, ale když na druhého vybafnete „Čau, tak co? Nepůjdem někam na kafe?“, tak se ten druhý zbytečně lekne a místo toho, aby odpověď promyslel(a), tak raději rovnou řekne ne – jako obranu pro případ, že byste mohl(a) být nějaké podivné, nebezpečné nebo opilé individum (kterých jsou podle některých plné ulice). 
 • Nezapáchat a neodpuzovat vzhledem. Určitě už jste slyšeli, že není dobré být závislý na názoru ostatních. To je jistě rozumné, ale překládat si to tak, že může být člověku jedno, co si ostatní myslí o jeho oblečení a vzezření už tak docela rozumné není. Svým vzhledem dáváme najevo svůj vztah k okolnímu světu. Upnutý nažehlený kostýmek bude vyjadřovat jiný vztah než flekaté umaštěné triko a něco jiného než potetovaný obličej nebo lolitkovská sukýnka a výstřih do půl pasu. Ostatní nás ať už vědomě či nevědomě podle toho zařazují do kategorií, (1) se kterými se chtějí bavit, (2) jsou ochotní se bavit, když to bude nutné a (3) do kategorie, se kterou se nechtějí bavit ani za nic. Zkuste si ohlídat ať pro člověka, kterého chcete oslovit, nespadáte právě do té třetí kategorie.
 • Nenažit se být vtipný/á. Buď prostě buďte vtipní, nebo nebuďte – hlavně se o to nesnažte. Končí to buď zesměšňováním, uváděním do rozpaků nebo smáním se vlastním vtipům-ani jedno vám k rande nepomůže.
 • Nesnažit se být drsný/mužný nebo svůdná/ženská. To je vlastně stejné – buď takoví jste, nebo nejste. Ano, dá se to naučit, ale nedá se to předstírat. Opravdu to nikam nevede, protože protějšek to pozná.

Jak si máme přeložit odmítnutí při seznámení a co si z toho můžeme vzít?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že se nejedná o odmítnutí toho člověka jako osoby, ale jen určité části a naším úkolem je zjistit o jakou část se jedná. Je to část, která překotně vysypala snůšku nesourodých vět a totálně protějšek zahltila? Nebo je to nervózní část, která způsobila podezřele působící třes a zadrhávání řeči? Nebo je to část, která jde příliš tvrdě za svým a vytvořila na protějšek zbytečný nátlak? Je dobré, si sám pro sebe uvědomit, jak jsme se vlastně v té situaci chovali a představit si, jak by nám bylo, kdybychom byli na místě našeho protějšku. Když to uděláme opravdu poctivě, většinou najdeme to, co způsobilo odmítnutí a napadnou nás i cesty, jak s tím do budoucna pracovat. 

Co lidé očekávají od seznámení?

Od roku 2015 pořádám semináře Zážitkové seznamky (www.zazitkova-seznamka.cz), kde s lidmi tohle téma často řešíme a zkoušíme si různé seznamovací situace, aby si to trochu netrénovali a ztratili prvotní ostychy a taky se dověděli názor druhé strany.

Z takových interakcí nám vyplývá, že naprostá většina lidí má oslovení a seznamování obecně velmi úzce spojené s oslovováním člověka, se kterým bych chtěl(a) randit. To je ale velmi stresové nastavení. My zkoušíme otevírat cestu i nezávazné komunikaci, kde nejde jen a pouze o to získat telefonní číslo, ale třeba „jen“ strávit příjemný čas při čekání na tramvaj, při obědu v restauraci apod.

Proč lidé přicházejí do seznamovacích seminářů? Kdo tam chodí?

To je hodně široká otázka. Určitě záleží na typu semináře. V Čechách a zvlášť v Praze existuje celá řada seznamovacích firem, projektů, agentur i aplikací a každá zaujme jiné typy lidí.

Do online seznamek a seznamek typu speed dating chodí spíše lidé, kteří do seznamování/vztahu nechtějí investovat příliš mnoho času a/nebo jsou už v zoufalejší situaci a obrací se na tyto formy, protože už neví kde hledat. Ani jeden motiv člověka nedovede příliš daleko (alespoň pokud mohu mluvit z vlastní zkušenosti).

Lidé, kteří chodí na naše celodenní nebo více hodinové seznamovací semináře bývají jiní. Už dlouho se nám nestalo, že by někdo při představování vyklopil větu: „Už pět let nemám chlapa a doufám, že tady nějakýho najdu.“ Jsou to lidé, kteří na sobě chtějí pracovat a mají ochotu do sebe i vztahu investovat.

Na 18. února 2018 chystáte akci – co je to za akci, proč se koná a s čím chcete lidi seznámit?

Na neděli plánujeme s Honzou Šimonem, který se zabývá seznamováním na ulici, přednášku Límuž a složena – ze života. Ten název je zkrácená verze podtitulu „Proč to líný muž vzdal a složitá žena se stále snaží. A o tom to vlastně je. O rozdílech mezi muži a ženami prakticky. Je hezké, že spousta lidí četla spoustu knížek o rozdílech mezi muži a ženami, viděli Cavemana a ví, co je to lunární kalendář, ale reálně ve vztahu se lidem tyhle „znalosti“ jakoby rozplynou a rozčilují se nebo jsou nešťastní z toho, že jim to ve vztahu nefunguje.

My se chceme zaměřovat na tři oblasti:

 • Seznamování – jak, kde a proč se ženy a muži seznamují, jaké používají strategie, jak se poznají signály/znaky zájmu a jak znaky nezájmu nebo lhostejnosti.
 • Odlišnosti ve vnímání, chování a komunikaci – jak si vytváří kontext žena a jak muž a proč si nemohou vzájemně porozumět, dokud budou oba uzavřeni ve svém světě
 • Vztah a sex – jakou roli hraje sex a potřeba závazku ve vztahu, jak vypadá bludný kruh závislosti a jak se z něj vymanit, jak souvisí potřeba závazku se sebehodnotou a proč už nechce jít na další rande.

Chtěli jsme udělat takovou přednášku hlavně proto, že máme s těmito oblastmi několikaleté profesní zkušenosti. Lidé s námi sdílí své příběhy a my jim zkoušíme porozumět a zasazovat je do vědeckého, psychologického a spirituálního rámce. Chceme dát inspiraci přátelům i veřejnosti, všem, kteří řeší otázky:

 • Proč já nemůžu mít normální vztah?
 • Proč se mnou žádný/žádná nechce jít na druhý rande?
 • Proč se se mnou všichni chtěj jen vyspat?
 • Proč se nechce sejít, když mi dala číslo

Věříme, že známe odpovědi a rádi se o ně podělíme.

Mirka

Deník Metro, únor 2018 – téma Seznamování na Valentýna

theme by teslathemes
X