Single post

Obavy ze soustředění

Máš obavy jet na taneční soustředění s Mirkou?

Pojďme se na ně spolu podívat. Co říkáš?

 • Jsem moc starý/á. – Na soustředění pravidelně jezdí účastníci mnoha věkových kategorií. Nezřídka je jejich věk 40+, 50+, 60+ a i starší by jistě v pohodě zapadli. Náročnost je vždy uzpůsobena konkrétním požadavkům a úrovni skupiny. Pohyb ani tanec není na sílu ani výkon, nejdeme přes limity. Vždy máš možnost některé části zvolnit nebo vynechat úplně, podle tvých dispozic.

 

 • Jsem muž, není to jen pro ženy? – Určitě není, na taneční soustředění jezdí pravidelně i muži, i když je jich obvykle méně než žen. U akcí pouze pro ženy je to vždy explicitně uvedeno. 

 

 • Neumím tančit a moc často se nehýbu. Zvládnu to? – Určitě ano, pobyt je komplexní a uzpůsobený úrovni konkrétní skupiny. Dostatek prostoru je věnován také odpočinku, relaxaci, vydechnutí, protažení a uvolnění. Na většině pobytů je přítomna fyzioterapeutka. Také není nutné účastnit se všech částí programu. Podle potřeby můžeš odpočívat, jít do přírody, vykoupat se v jezírku, opalovat apod. Jsou zde možnosti masáží, focení a další péče a také dostatek dobrého jídla. 

 

 • Tanci se věnuji mnoho let, nebudu se nudit a stagnovat? – Na soustředění jezdí účastníci rozdílných zkušeností, a také ti, kteří tančí již řadu let. Program je různorodý, tvůrčí, inspirativní, v interakci s ostatními i v podpoře samostatné tvorby. Každý si tady najde to své a vždy je podpořen i ve vlastních invencích v rámci některých částí programu.

 

 • Jsem uzavřený/á a stydlivý/á, zapadnu do skupiny? Nebudu se muset nějak prezentovat? – Toto téma řeší celá řada účastníků a když přijedou zjistí, jak najednou krásně vpluli do kolektivu přítomných. Vždy tady vládne přátelská atmosféra, podpořená příjemným prostředím. A zároveň je zde dostatek prostoru jen pozorovat z povzdálí. Pokud nechceš, nemusíš se nijak veřejně prezentovat před ostatními. 

 

 • Nerada spím v jedné místnosti s cizími lidmi. – Prostor na statku Anglická sezóna má několik vícelůžkových (2-5) pokojů a „meditárnu“, která je uzpůsobena tak, že i když účastníci spí v jedné místnosti, jednotlivé části jsou oddělené trámy/výklenky a závěsy. Vytvořené ložnice jsou pouze pro 2 osoby a vytváří pocit soukromí.

 

 • Není soustředění moc esoterické a umělecké, můžou tam i obyčejní lidé? – Taneční soustředění jsou vhodná pro všechny bez rozdílu. Tanec je tvůrčí a umělecká záležitost, ale zároveň velmi praktická, vycházející z jasných principů a celkového uzemnění. Jezdí sem lidé různých běžných profesí z oblasti gastronomie, administrativy, účetnictví, IT…, různé obchodnice, podnikatelky i lektorky jógy, zpěvačky, lékařky, učitelky ad. Každý si tady najde své místo.

 

 • Nejsem vegetariánka ani veganka, jím normálně maso a běžnou stravu. Nebudu mít hlad? – Strava je vždy pestrá, zdravá a vyvážená (má tedy i dostatek bílkovin). Všechno jídlo je v dostatečném množství, 3x denně a určitě tě krásně zasytí. Strava je velmi chutná a různorodá i pro účastníky, kteří nejsou vegetariáni. 

 

 • Nebude mě pak všechno bolet? Neublížím si tam? – Naopak. Občas sice něco může zabolet, obzvlášť pokud ses delší dobu nehýbal/a, ale práce s tělem je vždy velmi ohleduplná. Jedná se o zdravý vědomý pohyb. Na soustředění je dostatek prostoru pro odpočinek, vydechnutí, protažení a uvolnění. Při případných obtížích o tebe bude odborně postaráno. Na místě bývá k dispozici masérka a fyzioterapeutka, možnost tejpování apod..

 

 • Všechny ženy mají krásné šaty a sukně, ale já nosím kalhoty, cítila bych se nepatřičně. – Sukně ani šaty nejsou potřeba. Každý nosí v čem se cítí dobře a pohodlně. Pokud nosíš kalhoty, určitě nebudeš jediná. Zároveň bývá na soustředěních možnost vyzkoušet si multifunkční české oblečení pokud budeš mít chuť. Některé z žen se pak nechají inspirovat a nadchnout a nějakou sukni či šaty si pořídí, ale není to vůbec potřeba.

 

 • Všude vidím fotky ze soustředění, ale já se fotit nechci. – To je v pořádku, fotit se nemusíš. Focení je zcela dobrovolné. A zároveň se může stát, že v inspirujícím a uvolněném prostředí odložíš obavy a nějaké fotky si přece jen pořídíš. Jako některé z žen na snímcích, které se původně fotit nechtěly a pak byly nadšené, že si odvážejí pár krásných fotografií na památku. Zvýšilo se jim sebevědomí, vědomí vlastní hodnoty a krásy a focení je naopak velmi podpořilo na jejich cestě. 

 

 • Budu rozumět odborným tanečním termínům a pokynům? Nikdy jsem netančila s tanečnicemi. – Samozřejmě, Mirka vždy vše vysvětlí, vytvoří bezpečné prostředí, mluví jasně a srozumitelně i pro netanečníky. Vždy je možnost se na cokoli zeptat.

 

 • Už jsem na soustřední s Mirkou byla. Nebude to opět to samé? Nebudu se nudit? – Program je vždy pestrý, různorodý a zajímavý. Žádné setkání není úplně stejné jako to předchozí, protože se sejde vždy jiná skupina lidí. Zároveň i opakování je skvělé, změny se propíší hlouběji do těla, člověk si uvědomí nové souvislosti a možnosti. Co ti dříve nešlo, jde tentokrát už lépe, víš, jak na to a tělo si to pamatuje. Mnozí účastnící jezdí na soustředění opakovaně již několik let a jsou nadšení.

 

 • Nezkazím akci vlastními limity a komentáři, že mi něco nejde? – Na soustředění jezdí lidé různých zkušeností, schopností a limitů, není třeba se bát. Pokud budeš brát ohled i na ostatní, tak nic nezkazíš. Vždy je prostor se na cokoli zeptat tak, aby to nenarušovalo plynutí programu. 

 

 • Nikdy jsem nebyl/a nikde bez partnera/ky nebo kamaráda/ky, nebudu tam sám/sama? – Většinou lidé jezdí na soustředění sami, program je společný, takže se přirozeně mezi sebou promíchají a často navážou i přátelství. Na akcích u Mirky je skvělé, že se netvoří oddělené tábory, ale všichni se baví se všemi. Pokud ale za žádnou cenu nechceš jet sám/sama, klidně vezmi někoho s sebou. Vaše sdílená radost z pohybu bude pak ještě větší.

 

 • Nechci jít do žádných hlubokých ponorů a starých traumat. – To je v pořádku, takto program ani není koncipovaný. Vše se děje jemně a vědomě. Nějaké bloky nebo témata mohou vyplout na povrch, ale je možné s nimi pracovat pomalu, jemně a laskavě bez velkých katarzí. Většinou se žádné drama nekoná. A zároveň je určitě možné požádat o podporu, pokud ji budeš potřebovat. 

 

Přicházejí ti ještě nějaké další strachy či obavy?

Napiš zprávu na e-mail info@mirkapapajikova.cz a podíváme se na ně. Ráda tě podpořím, aby ses cítil/a komfortně, protože vím, že absolutní většina obav je neopodstatněná a nenaplňuje se.

To potvrzují na konci každého pobytu i účastníci. Často sdílí, že se dopředu sice báli, ale nakonec nic z toho nepřišlo, nebo ano, ale krásně to zvládli a jsou nadšení.

 

theme by teslathemes
X