Single post

Nechovejte se v přírodě jako doma

Do jaké míry je možné, že ne všichni ví, že se kov a sklo rozkládají opravdu ale opravdu hodně dlouho a plast skoro vůbec? A do jaké míry se jedná o lhostejnost či pohodlnost?

Lesklé obaly odlesky plaší zvířata, která jsou v tom prostředí doma.
A tak je spolu se svým hromburácením (ideálně , když si to drandíme na kole a pokřikujeme na sebe za jízdy 👌) vyháníme z jejich přirozeného prostředí a často znemožňujeme přežití – viz talks.seznamzpravy.cz/v-prirode-uz-je-tolik-lidi-ze-nektera-zvirata-ve-dne-nevychazeji/

Při nešťastných konstelacích mohou lesklé obaly způsobit i požár (hlavně v případě skla). Vložky nebo tampony, igelitové šáčky a láhve budou krajinu „zdobit“ několik let, možná způsobí dýchací nebo trávicí potíže či smrt živočichům, rozkladem intoxikují půdu, mohou se dostat do vodních toků…

A ty nešťastné papírky 💩 všude – to je kapitola sama pro sebe 🤦‍♀️.
Když dělám putování pro veřejnost, tak často hledám nějaká klidná místa kousek od cesty na nějaké sdílení, meditaci nebo cvičení – skoro každé takové místo je prostě shit hole (jakože záchod), vidíš jeskyni – shit hole, vidíš palouček schovaný větvemi stromů – shit hole, chceš si nabrat vodu v prameništi za stromy – shit hole…

Tak si dovolím jedno malé edu okénko:

Malá potřeba/vylití kanoe/jít s pískem/brodit koníka..

  • 🌱 Stačí najít hezkou kytičku nebo stromeček, co chcete zalít a pustit to
  • 🧻 Papír NENÍ potřeba! Jakože fakt není.

Chlapům nemusím vysvětlovat, ale my ženy to můžeme mít jinak, tak třeba:

  • Pokud máte ten den cestu kolem vody, tak lze použít speciální hadřík (Kula Cloth, Gramio), nebo prostě nejmenší rychleschnoucí ručník či žíňku – po použití přemáchnete ve vodě.
  • Podobně vám poslouží i látkové intimky nebo vložky s tím, že mají šikovné zapínání a stejně jako hadříky a mini ručníky si je po přemáchnutí můžete prostě připnout na bágl pro uschnutí (většina společnosti nemá o jejich existenci tušení, tak jí to divné nepřijde)
  • 🍀👋 Na otření můžete použít i různé lístky (pokud nejste v NP/CHKO), případně i samotnou ruku pokud se máte možnost někde opláchnout (já kombinuju lístky, ruku, umytí a esenciální oleje/dezinfekční gel)
  • 💪 Taky se dá použít chlapácký „otřepat a jít“ 😉
  • 🩲 V chladnějších měsících na těch pár kapiček dobře poslouží i menstruační kalhotky, které mají skvělou absorpční schopnost a eliminují zápach – v létě je potřeba počítat s tím, že pocení jejich funkce trochu deformuje.

Velká potřeba/kakání/položení kabelu/vzdálení se...

  • ❌  Nedělejte to u cesty, u přístřešku a už    Vůbec nikdy u vodního zdroje 🙏
  • 🌲 Vyberte si pěknou loučku, lesík…
  • 🕳️  Vykopejte si díru – klackem, lopatičkou (jsou i fancy ultralight) nebo mějte jako já pořádnou fortelnou lžíci, případně můžete i odkrýt nějaké kameny a po výkonu místo zase zakrýt, ale to úplně nemám ráda, protože pod kameny žije dost hmyzu, kterýmu tím narušujeme prostředí a v hlíně se ten náš matroš rozloží rychleji než na udusaném povrchu.
  • 🧻 Papir tady většina z nás už nějaký použije, tak pokud to aspoň trochu jde, vemte ten co nejmíň bělený – to nejvíc špinavý nejspíš necháte v zemi. To je ok, ale ať je to prosím jen nezbytně malý kousek a dobře to zahrabejte ať se urychlí rozložení i sníží míra následného hnusu.
  • Použitý toaletní papír/kapesníky – co se dá odnést, si odneste – v plastovém sáčku, který můžete hodit ještě do papírového ať se na to nemusí každý koukat pokud třeba máte odpad připnutý na báglu.
  • Ohledně potřeb na delších cestách: https://jakubuvcestovnidenik.cz/2018/08/15/cdt-116-den/

🤢😵‍💫😵 Pokud vám něco z toho přijde nechutné (četla jsem pár komentářů dam, pro které bylo něco takového pod jejich úroveň), tak se zamyslete nad tím, jestli vyprazdňování v přírodě taky není pod vaší úroveň a jestli radši prostě nezůstat doma nebo na hotelu.

 

Metodu, která vám nevyhovuje, vám nikdo nenutí. Cílem tohoto textu je, aby v lese bylo méně nechutných míst plných odpadků. Zařiďte se, jak potřebujete, ale nechovejte se venku jako doma – v přírodě prostě splachovací záchod nenajdete, a je tedy potřeba svoje chování upravit.

 

❗Nikdy v přírodě nenechávejte jednorázové vlhčené ubrousky, tampony a vložky. To je fakt zlo – plast a chemie – v přírodě to bude dělat „parádu“ minimálně 15 let podobně jako třeba nedopalky a plechovky 😔
Tohle všechno se dá (stejně jako cokoli jiného) hodit do igelitového pytlíku a vzít zpátky do civilizace, odkud jste si to přinesli.
Díky všem, kteří dočetli až sem.
A taky díky těm, co šíří osvětu 🤓
theme by teslathemes
X