Single post

7 preventivních hygienických návyků

V uplynulém týdnu jsem hodně jezdila po městě a potkávala se s lidmi. S přibývajícími a přísnějšími bezpečnostními opatřeními proti šíření nákazy jsem byla stále všímavější k chování svému i lidí kolem mne a došlo mi, že informace a základní hygienické návyky zdaleka nemají všichni a že je potřeba na to reagovat. Nejde totiž jen o bezpečí jednotlivce, ale respekt ke zdraví těch, kteří mají slabší imunitu a onemocnění by mohlo ohrozit jejich život.

Sepsala jsem tedy přístupy a chování, které vnímám jako bezpečné a které jako riskantní a taky co dělat, když se něco snažíme dodržovat a okolí na to (doslova) kašle.

Osahávání ve veřejném prostoru. To se nedělá. To víme. Ale stejně...

Všichni si až příliš často saháme na obličej, škrábeme se, drbeme, zakrýváme si pusu, upravujeme knír nebo vlasy, nasliňujeme si prsty před saháním na papír či bankovky, šťouráme se v uších, nosech, očích, zubech… A spoustu toho děláme nevědomě, tj. pokud nemáte zkušenosti s rozšiřováním vědomí o svém těle a pohybu, nemáte prakticky šanci to ani zjistit natož uhlídat. Pokud máte pocit, že si na obličej nesaháte, tak vězte, že saháte.

Kromě toho rukama také docela často jíme – pečivo, ovoce, zeleninu, zákusky ad.

JE PROTO OBVZLÁŠŤ POTŘEBA ZACHOVAT SI ČISTÉ, NEINFIKOVANÉ RUCE.

Jak na to?

1/ Když kašlu nebo pčíkám, tak NIKDY ne do dlaně, jak nás to dřív učili („Dej si ruku před pusu!“), ale buď do jednorázového kapesníku nebo do loktu nebo rukávu, šátku, co pak vypereme apod.

2/ V MHD na nic nesahám.

Příliš mnoho lidí nemá základní povědomí o hygieně a bezpečnosti – dveře se už několikátý den ve všech prostředcích MHD otvírají samy – nemačkejte tedy na tlačítka.

Pokud to není nutné, nedržte se zábradlí, madel a tyčí. Trénujte své tělo a sedejte si nebo zvedejte se použitím svých vlastních svalů – pokud je nemáte trénované, posilujte – jde to i doma.

Pokud není v MHD místo na sednutí můžete trénovat stání bez držení – je dobré rozprostřít prsty na rukou i nohou – výrazně to zvyšuje stabilitu. Pokud to nejde, držte se přes rukavice, kapesník nebo rukáv nebo se opírejte tělem.

Jde o to, že tím jednak nepřenesete nic na své ruce a současně nepřenášíte nic na povrchy ve veřejném prostoru. Covid – 19 totiž může mít i velmi jemný průběh a nemusíte jej na sobě vůbec pociťovat a přitom být nakažení a roznášet nemoc dál.

3/ NESAHÁM na kliky, madla a místa, na která sahá každý, kdo místem prochází.

Naučte se otevírat loktem, spoustu dveří se dá otevřít tlakem nohy – jen to chce trochu šikovnosti a balancu, na většinu případů si vystačíte zase s kapesníkem, šátkem apod. Nezapomeňte pak kapesník vyhodit, abyste se pak do něj nevysmrkali a tím všechno úsilí nezahodili. Šátky, rukávy, návleky, rukavice pak pravidelně perte.

4/ ZDRAVENÍ.

Pokud možno si nepodávejte ruce a neobjímejte se. Můžete se pozdravit úsměvem, poklonou, poťukáním chodidel nebo pozdravem Namasté. Pokud si s někým podáte ruku, umyjte si ji dříve, než si sáhnete na obličej, tj. raději ihned.

UDRŽUJTE dostatečnou vzdálenost mezi sebou. Uvádí se přibližně 1-1,5 metru.

5/ MYJTE SI a dezinfikujte RUCE dostatečně často. Myjte si ruce důkladně, ideálně mýdlem. K dezinfekci používejte raději přípravky přírodního charakteru než čistou chemii. Já mám velmi ráda přípravky s příměsí skořice, citronu, hřebíčku, eukalyptů a majoránky. Konkrétně používám dezinfekční směs a olej Thieves od spol. Young Living, protože moje ruce po nich krásně voní a mám používání odzkoušeno v mnoha místech Asie, při jezení na ulici i při ošetřování ran na trecích apod.

6/ NEKUPUJTE si k jídlu NIC, NA CO MOHL SAHAT NĚKDO JINÝ A NEDÁ SE TO SNADNO UMÝT NEBO OLOUPAT.

V tomto případě tedy nekupujte žádné pečivo v supermarketech. Bohužel je ještě příliš mnoho lidí bez základních hygienických návyků, nespoléhejte tedy na to, že si lidi pečivo vybírají přes igelitové pytlíky nebo k tomu určené jednorázové rukavice. Většina lidí na to pečivo hrabe rukama, kterýma drží košík nebo vozík (na který předtím sahalo nepočítaně lidí, kteří si předtím mohli kašlat do dlaní, smrkat apod.).

Proto kupujte buď balené pečivo, nebo pečivo z pekáren, kde vám to obsluha zvládne nabrat nějakým k tomu určeným nástrojem nebo taky přes pytlík či rukavice.

Pokud byste dostali pečivo podané rukama, nebojte se ho odmítnout. Za to riziko to nestojí.

7/ Zvyšte svou pozornost při práci s HOTOVOSTÍ.

Zkuste raději platit kartou. Nebo s sebou noste dezinfekci a po kontaktu s penězi si očistěte ruce.

Pokud vám tento článek připadá užitečný, můžete jej sdílet se svými blízkými nebo informovat lidi kolem sebe. Mějte ale prosím na paměti, že informací je teď opravdu hodně a lidé jsou ve velkém napětí. Nikdo se nezodpovědně a neohleduplně určitě nechová schválně. Chovejme se tedy k sobě laskavě se zájmem si pomoci i v situacích, kdy se někdo chová nebezpečně/nehygienicky.

Věřím, že se vzájemnou podporou a laskavostí se nám všem bude dařit lépe a ve zdraví a dobré fyzické i mentální kondici nastalou situaci přečkáme.

theme by teslathemes
X