Single post

Jak mě mé tělo donutilo podnikat

Začalo to ve dvaceti letech operací kolena. Po rekonvalescenci jsem hledala aktivitu, které bych se mohla věnovat, a přitom bych kolena tolik nezatěžovala. Do života mi tak přišel tanec. Když jsem pak na druhém koleni měla stejnou obtíž jako na prvním, už jsem díky tanci a fyzioterapii věděla, co s tím mám dělat, abych nemusela na operaci. Začala jsem se o tělo, jeho procesy, vztahy a funkce více zajímat, začala jsem se učit různé taneční styly, terapeutické přístupy k tělu a zapojila jsem se do tanečního divadla. Moje tělo to všechno hltalo a naplňovalo mne euforií. Byla (a stále) jsem unešená z toho, jak jsou tělo a mysl propojené, jak je naše tělo geniální. Nepřestává mne to fascinovat.

Nejprve byl tanec koníček nezatěžující kolena, pak se z něj stal nástroj sebeléčby, sebepoznání a nakonec i seberozvoje. Zjistila jsem, že díky poznávání svého těla, poznávám lépe i své emoce, charakter a lépe rozumím svým reakcím i reakcím okolí. Tělo mne nepřestává ohromovat svou moudrostí. Cesta objevování a prohlubování kontaktu s tělem mne naprosto pohltila a netrvalo dlouho a začala jsem vědomý přístup k tělu a pohybu učit.

Od studia na vysoké škole jsem vždy měla nějaké zaměstnání v korporaci a vždy na částečný úvazek. Když mi studium skončilo, už jsem několik let učila po večerech a víkendech své kurzy. Byla jsem workoholik a nejspíš i proto mi do života přišlo závažné autoimunitní onemocnění, jehož hlavním poselstvím bylo, že se nemohu a nesmím potlačovat ani přepínat. Tělo bylo v tomto ohledu hodně přísné – kdykoli jsem nebyla k sobě upřímná, kdykoli jsem překročila nebo nechala překročit své hranice, okamžitě jsem měla další silný zánět. V praktickém životě to znamená, že nejsem zaměstnatelná na plný úvazek, a když možnost zkráceného úvazku v posledním zaměstnání zanikla a nabízel se pouze plný úvazek, musela jsem odejít.

Rozhodla jsem se podnikat naplno, protože do tance, vědomého pohybu a rozvoje skrze tělo mě to mé moudré tělo táhlo nejvíce. V srpnu to byly dva roky od té doby, co jsem na volné noze. A práce s tělem mne nepřestává fascinovat a naplňovat.

 

Mirka

ženy.cz, květen 2019 – Ženy, které začaly podnikat díky svému tělu

theme by teslathemes
X